ما... آنها

شیخنا و مرادنا، توماس ال فریدمن در افاضات گهربار اخیر خویش فرموده اند:

... China may have great airports, but last week it went back to censoring The New York Times and other Western news sites. Censorship restricts your people’s imaginations. That’s really, really dumb.

البته نباید از نظر دور داشت که میان ما و چین فرق هاست. آنها بی دین و بی خدایند و ما معتقد به آیین حنیف اسلام. و البته معلوم نیست که با این همه افتراق ظاهری، چرا در این وجه از حماقت که شیخ متذکر شده، ما هم دقیقاً به آنها رفته ایم... یا للعجب. استبداد چه معجزاتی که نمی آفریند.

 

/ 4 نظر / 6 بازدید
زادمهرمهرآفرین( حسن توکلی رودسری )

به نام نامی مهر... خاک آسمانیت را بر سر و چشمم می مالم ...ستونهایت را می بوسم... چه کنم ؟ دوستت دارم...ای سرزمین جاوید...ای بهشت آسمانی ... ای خاک آسمانی و گهرخیز پارس... پایگاه دل تپنده ایران بزرگ: www.mehrafrin.persianblog.ir

50+

يكم- با هر بهانه اي ميتوان كار ابلهانه كرد هنگامي كه اهداف ديگري پي گرفته ميشود دوم-بستگي يادداشت اين آقاي فراناسيوناليست است با موضوع فريد من و چين و وجه تشابه را نفهميدم! اي كاش خودشان توضيح ميدادند

پویا

پنجاه گرامی،‌ منظورم از این پست دقیقاً همان نکته ی یکم بود که اشاره کرده اید. بنابر این وجه تشابه ما و چین نیز همان سانسور است. فریدمن تا جایی که من در مقالاتش دیده ام نگاه ناسیونالیستی آمریکایی دارد که طبیعی هم هست. حتی در همین مقاله اخیر مستیقماً هم وطنان امریکایی اش را خطاب می کند و وضعیت چین را هم تنها به منظور مقایسه با کشور خودش مطرح کرده است. این من هستم که به خاطر کمبود یک روزنامه مستقل وطنی، به انواع بیگانه اش پناه برده ام و نکاتی را که مربوط به خودمان هم می شود از سخنان آنان برداشت و استنتاج می کنم. شاید از ناپختگی باشد. ولی به هر حال به جایی رسیده ام که چاره ای جز رک گفتن ندارم. در دولتسرایتان شاد باشید.

Pahli

لطف داري