این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست

1331 سال پیش، حدوداً در چنین روزی امام حسین، پیشوای محبوب مسلمانان شیعه، که نوه پیغمبر اسلام بود، به همراه یاران و خویشانش به دست حکومت یزید پسر معاویه کشته شد.

امروز مراسم عزاداری امام حسین در کابل به خون کشیده شد.

همچنین به مناسبت همین عزاداری انفجار چند بمب بغداد را لرزاند.

* * *

١. در دنیا حدود ۵٠ کشور با اکثریت جمعیت مسلمان وجود دارد.

٢. از این میان در هیچ کشور اسلامی حجاب اجباری نیست غیر از میهن عزیز اسلامی خودمان.

٣. جمعیت مسلمان جهان کمی بیش از یک و نیم میلیارد نفر است یعنی ٢٣ درصد جمعیت دنیا.

۴. سنی‌ها اکثریت غالب مسلمانان جهان را تشکیل می‌دهند.

۵. جمعیت شیعیان، ١٠ تا ١٣ درصد کل جمعیت مسلمانان است؛ یعنی حدود ١۵٠ میلیون شیعه داریم.

۶. بنا بر این شیعیان کمی بیش از ٢ درصد جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهند.

.

منبع: اینجا و اینجا

 

/ 14 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سهراب

مسعود جان اگر غيرمسلماناني در لندن با بيلبوردهاي خيلي مجلل مقام و منزلت حسين را ارج نهند، اين دليل بر چه چيزي مي شود؟ دليل بر اينكه پيروان حسين، بيشتر از دو درصد هستند؟ يا اضافه بر پيروان دو درصدي اش، نهايتاً يك درصد ديگر از مردم غير مسلمان هم مقام او و اقدام او را ارج مي نهند؟ من تا آنجا كه در بامداد اسلام خوانده ام، حسين به دليل اينكه نوه پيغمبر بود، ايمان داشت كه حكومت متعلق به اوست، و بنابراين قيام كرد، و در نهايت با آنكه فهميد يه هر دليلي كسي ديگر از او حمايت نمي كند، و اگر تسليم نشود، خانواده اش (يا دقيقتر بگويم مردان خانواده اش) قتل عام مي شوند، تنها و تنها چون ايمان داشت كه به بهشت مي رود، از ادعايش براي حكومت دست نكشيد. من اين اقدام را غير منطقي مي دانم. بعد ديگر اين قضيه جنايتي است كه عليه او و خانواده اش رخ داده است. بعد از آن جنايت هاي زيادي در طول تاريخ رخ داده است كه ابعاد بسيار بزرگتري داشته اند. چه چيزي غير از ايمان مذهبي باعث مي شود كه من جنايت عاشورا را بزرگتر از بقيه ببيـنم؟ مسعود جان بيلبوردها را مسلمان ها در لندن راه انداخته اند. هرچند حاوي جملاتي از غير مسلمانان باشد.

سهراب

در ثاني بيلبورد كه چيزي نيست، اصولاً لندن يكي از حاميان اسلام است. همچنان كه آيت الله فاضل لنكراني لندن را خانه دوم مسلمانان و مكاني خوب براي نشر مذهب شيعه اثني عشريه دانسته اند. و آيت الله علي خامنه اي در پنج شهر بزرگ انگليس - اگر اشتباه نكنم، لندن، گلاسكو، منچستر و ... - سالهاست ساختمان هاي بزرگ و مراكز نشر تفكرات اسلامي دارد. لندن از آخوندها و حتي از آخوند سياسي تمام عياري مثل آقا،حمايت مي كند. كاري كه شايد هيچ شهر غربي تا كنون تن به آن نداده باشد. لطفن از لندن براي من مثال ذكر نكنيد كه از اين يك منظر فكر مي كنم همان قم است، اما كمي مدرن تر.

سهراب

مسعود، مسعود لندن جايي است كه مسلمانان در متروهايش بمب گذاري كردند و پنجاه نفر را كشتند. لندن جايي است كه غير از مركز اسلامي آقا، يكي مركز اسلامي ديگر هم يكي از آيت الله هاي مرحوم بزرگ ايراني شيعه در آنجا داير است. تازه آن بيلبوردها هم هستند. لندن جايي است كه داوكينز در آن زندگي مي كند. لندن جايي است كه داوكينز آن كتاب را مي نويسد و از نظر من غير از بحث هاي علمي و استدلالهايش، درك خطر اسلام براي او خيلي منطق سر راست و واضحي دارد.

سهراب

من امروز و در شرايط خودم دارم زندگي مي كنم و احساس مي كنم كه اين واقعه ربطي به من ندارد

مسعود

ببین سهراب جان بحث اصلا راجع به این نیست که شما یا من چقدر این واقعه برایمان مهم است. شما در مورد "این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست" نوشتی جوابهای من هم ناظر به همان بود. مهم این بیلبوردها یا مکان قرارگیری آنها و این که لندن قم است یا نه نیستند منظور بنده اهمیت آن اشخاصی بود که جملات مذکور را ذکر کرده اند که همگی از بزرگان و متفکران غربی و بعضا شرقی هستند حال می خواهد این جملات در قم نوشته شود یا در لندن. این متفکران و بزرگان که در زمان خود منشا اثر فکری و اجتماعی بوده اند هم مسلمان نبوده اند اما این مقام را اجر نهاده اند. و عالم از نظر من و احتمالا از نظر تو یعنی متفکران آن نه بدنه عظیمی که دچار روزمرگیند و فوج فوج آنها آمده اند و رفته اند و خواهند آمد و خواهند رفت بی هیچ اثری

مسعود

حال اینکه چرا این متفکران ارج نهاده اند با وجودیکه آنها هم به اندازه من و شما تاریخ اسلام را مطالعه کرده اند دلیلش می توند این باشد که ایشان در راه تفکر و ایمانش از همه چیزش گذشت. دقیقا از همه چیزش. و این بذات ارزش است. ارزشی که براحتی قابل درک و الگوبرداری نیست. ایشان اگر طبق برداشت شما قدرت طلب بود جایی که انتخاب به مرگ یا تسلیم کشیده شده بود ادامه نمیداد.

مسعود

چارلز ديكنز : اگر منظور حسين، جنگ در راه خواسته‌هاي دنيايي بود، من نمي‌فهمم چرا خواهران و زنان و اطفالش به همراه او بودند؟ پس عقل چنين حكم مي‌كند كه او فقط به خاطر اسلام فداكاري خويش را انجام داد

سهراب

من دقيقن با آقاي ديكنز موافقم كه حسين اين كار را براي اسلام كرد و براي اينكه واقعن مي پنداشت كه پس از مرگش به بهشت مي رود. ولي اين براي من ارزش نيست. مهم تر از آن به نظر من جمله ديكنز فقط بيان واقعيت است و در مدح عمل حسين نيست.

سهراب

مسعود، اما راجع به شخصيت هاي برجسته بشري سخن گفتي. جان استوارت ميل نيز مي گويد: "جهان مبهوت خواهد شد اگر بداند که تابناک ترين گوهرهايش، برجسته ترين چهره هايی که عقل و فضيلت شان شهره ی خاص و عام است، کاملاً در قبال دين شکاک اند." به نقل از صفحه 8، "پندار خدا"، ريچارد داوكينز

مسعود

خوب اگر معتقدی که در راه عقیده اش فداکاری کرده آن هم چنین فداکاری که در طول تاریخ بی سابقه است (لااقل تا انجا که من می دانم اگر شما مورد مشابه فداکاری سراغ داری ما هم مطلع شویم بد نیست) قضیه حل شده است. این بذات ارزش است آن هم ارزش بسیار بزرگ. این که در راه فکر و اندیشه ات از همه چیز بگذری و قوای رفاه طلبت با ابزارهای قدرتمندی چون توجیه مانع تو و ارزشمندترین داشته ات یعنی تفکرت نشوند