تک درخت سرو

 

روز دانشجو

در آذر ماه سال 1332، نیکسون معاون رییس جمهور وقت آمریکا (آیزنهاور) قصد داشت به ایران بیاید تا در جریان اوضاع کشور بعد از کودتا قرار بگیرد.

در روز 15 آذر دانشجویان تظاهرات پرشوری برضد رژیم کودتا (زاهدی) برگزار کردند که تظاهرات به بیرون دانشگاه کشیده شد.

صبح روز بعد در 16 آذرماه رژیم ستم‌شاهی برای کنترل اوضاع و آماده کردن محیط دانشگاه برای سفر نیکسون، نیروهای خود را در دانشگاه تهران مستقر کرد تا فریاد دانشجویان را در گلو خفه کند.

درگیری در دانشکده فنی دانشگاه تهران شروع شد و نیروهای گارد به دانشجویان حمله کردند. در جریان این درگیری، سه تن از دانشجویان مبارز این دانشگاه به نام‌های مصطفی بزرگ‌نیا، مهدی شریعت رضوی و احمد قندچی کشته شدند. فردای آن روز در جو خفقان و وحشت، نیکسون به دانشگاه تهران آمد و دکترای افتخاری حقوق از دانشگاه تهران دریافت کرد.

علی شریعتی درباره آن روز چنین می‌گوید:

« اگر اجباری که به زنده ماندن دارم نبود، خود را در برابر دانشگاه آتش می‌زدم، همان جاییکه 22 سال پیش آذرمان در آتش بیداد سوخت، او را در پیش پای نیکسون قربانی کردند. این سه یار دبستانی که هنوز مدرسه را ترک نگفته اند، هنوز از تحصیلشان فراغت نیافته‌اند، نخواستند -همچون دیگران- کوپن نانی بگیرند و ازپشت میز دانشگاه به پشت پاچال بازار بروند و سر در آخور خویش فرو برند. از آن سال چندین دوره آمدند و کارشان را تمام کردند و رفتند اما این سه تن ماندند تا هرکه را می آید بیاموزند، هر که را می رود سفارش کنند. آنها هرگز نمی روند، همیشه خواهند ماند، آنها شهیدند، این سه قطره خون که بر چهره دانشگاه ما همچنان تازه و گرم است. کاشکی می‌توانستم این سه آذر اهورایی را با تن خاکستر شده ام بپوشانم تا در این سموم که می‌وزد نفسرند اما نه، باید زنده بمانم و این سه آتش را در سینه نگاه دارم. »

 


پ.ن. امروز ۱۸ تیر است.

 

پيام هاي ديگران ()        PermaLink;        ۱۸ تیر ۱۳۸٧ - سهراب