تک درخت سرو

 

او اهل معامله است

ببین خلاصه اش این است که اولش رییس دیوان عالی پاکستان که در واقع همان قاضی القضات خودمان است به ژنرال خودکامه پرویز مشرف گفت «نه»! و داستان شروع شد.

آقای قاضی القضات روی پرونده ای دست گذاشته بود که در صورت مطرح شدن، تمام اسباب و اثاثیه ی جناب مشرف هویدا می شد، و خب ایشان هم زیاد از این بابت خوشحال نبودند. بنابراین قاضی القضات و همکاران محترم را معزول فرمودند. اما مردم که استقامت قاضی القضات را تا سر حد برکناری دیدند از او حمایت کردند و خلاصه داستانهایی این وسط پیش آمد که به نتیجه بزرگی ختم شد و آن هم برکناری ژنرال بود.

اما در انتخابات جناب آصف علی زرداری شوهر مرحومه مغفوره بی نظیر بوتو با تبلیغات بر سر بدن بی جان همسرش به ریاست جمهوری رسید. آصف علی پس از تکیه زدن بر مسند قدرت قول داد که قاضی القضات را به مقام خود بازگرداند. اما زمان گذشت و چنین نکرد. تحلیلگران می گویند که دلیل چنین چیزی آن است که در جوامع غیر دموکراتیک یا یه ریزه دموکراتیک پس از انتخابات، مکانیزم اعمال نظارتی از سوی مردم بر روی مقامات وجود ندارد که بهش بگن هوی! داری چی کار میکنی؟! پس چرا زدی زیرش؟! یارو! اوهوی!

اما به هر حال کار به جایی رسید که قاضی القضات باز هم افاضاتی فرمودند. از طرف دیگر نواز شریف هم که با برکناری ژنرال از تبعید به میهن بازگشته بود اعلام کرد که جوانان پاکستانی! چه نشسته اید که فردا روز سرنوشت مملکت است. و این شد که مردم جمع شدند و به سمت مجلس در اسلام آباد به راه افتادند. اما خودکامه که همیشه و همه جا فقط و فقط به فکر خودش است -حالا چه پرویز باشد چه آصف علی- وقتی فشار جدی را حس نماید عقب نشینی می کند. البته فقط برای حفظ خود نه صلاح دیگری یا دیگران، که حتی ممکن است عددشان به عدد یک ملت هم برسد.

آخر کار این که امروز نخست وزیر از طرف آصف علی که رییس جمهور باشد، آمد پشت تریبون و گفت «من نیز پیام انقلاب شما ملت ایران را شنیدم» و معذرت میخوام، تو رو خدا کوتاه بیاین و از این جور حرف ها و قاضی القضات هم برگشت سر کارش.

خلاصه که خودکامه اهل معامله است. اگر ملت یک قدم جلو برود، خودکامه هم یک قدم عقب می نشیند. البته واحد عقب نشستن، قدم نیست دقیقاً. به هر حال اگر هم ملت عقب برود، خودکامه همچنان می تازد. البته برای اینکه چنین اتفاقاتی بیفتد یک چیز هم باید باشد و آن هم امید و نشاط برای پیشرفت در فضای مملکت است که آن هم به خیلی چیزها ربط دارد.

 

پيام هاي ديگران ()        PermaLink;        ٢٦ اسفند ۱۳۸٧ - سهراب